1 października 2020 | 05:26
You are here:  / Polska / Wydarzenia / Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty – oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali we wtorek, w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”, Porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych; zawiera ono zobowiązania rządu, m.in. podniesienie od 1 czerwca wysokości renty socjalnej. Ze strony rządu Porozumienie podpisali minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. Z kolei ze strony organizacji społecznych porozumienie podpisali m.in. przedstawiciele Fundacji Szansa dla Niewidomych, Fundacji Integracja, Fundacji Pomóż Innym.

Cześć organizacji podkreśliło w rozmowie z PAP, że podpisało porozumienie jako członkowie Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych. Chodzi tutaj m.in. o przedstawicieli Fundacji Aktywizacja, czy Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

„Widzę w tym porozumieniu dobrą wolę, że rząd chce to wszystko spełnić. Jako były pracownik samorządowy wiem jednak, że można spełnić tylko to, na co są fundusze” – powiedziała dla PAP Krawczyk. Oceniła, że porozumienie jest sukcesem środowiska osób niepełnosprawnych.

Odniosła się do postulatu ws. podniesienia wysokości renty socjalnej do poziomu równego najniższej emeryturze, rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej. „To jest nie tylko 100 zł, to też zrównanie świadczeń z osobami, które będą miały najniższe emerytury i renty. (…) Rodzina z osobą niepełnosprawną ma duże większe koszty niż osoba, która mało pracowała i ma małą rentę i emeryturę” – podkreśliła Krawczyk.

Odniosła się również do postulatów protestujących rodziców Sejmie. „500 zł nie rozwiąże problemu, dlatego że wiadomo, ile kosztują usługi na wolnym rynku. Jedne osoby potrzebują pięć zabiegów, inne 20. Rząd nie może finansować prywatnej służby zdrowia jak mamy NFZ” – mówiła Krawczyk. Jej zdaniem, należy mówić o potrzebach wszystkich niepełnosprawnych i walczyć o kompleksowe rozwiązania.

Ofertę podpisania Porozumienia odrzucili przedstawiciele rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy od ubiegłego tygodnia protestują w Sejmie. Przedstawiona propozycja porozumienia między rządem a protestującymi rodzicami osób niepełnosprawnych nie jest dla nas porozumieniem; nie wierzymy w dobrą wolę rządu – oświadczyła we wtorek Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych w odpowiedzi na propozycję przedstawioną przez rzecznik rządu Joannę Kopcińską.

Rząd w Porozumieniu zobowiązuje się m.in. do podniesienia od tego roku wysokości renty socjalnej do poziomu równego najniższej emeryturze, rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej, tj. do kwoty 1029,80 zł, corocznie waloryzowanej; realizacji Programu Dostępność+ ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych. W porozumieniu zawarto także zobowiązanie do wprowadzenia i realizacji od 1 lipca 2018 r. koordynowanej opieki dla osób niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnymi.

Protestujący od 18 kwietnia w Sejmie oprócz zrównania renty socjalnej z minimalną rentą ZUS-owską domagają się m.in. wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego.

(PAP)

autorzy: Paweł Żebrowski, Olga Zakolska
fot. PAP/Tomasz Gzell

Źródło: http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/krawczyk-porozumienie-z-rzadem-sukcesem-srodowisk-osob-niepelnosprawnych-widze-tu-dobra-wole,23074174276