28 września 2020 | 13:56
You are here:  / Polska / Wydarzenia / Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

W uroczystości wzięli udział m.in. prezydenccy ministrowie Adam Kwiatkowski, Andrzej Dera i Krzysztof Łapiński.

„Bardzo się cieszę, to ogromny zaszczyt dla nas, że możemy państwu osobiście te odznaczenia wręczyć; to taki staż dwa razy dłuższy niż my mamy, przeszło dwa razy. Więc z wielką radością przyjmujemy państwa tutaj w Pałacu Prezydenckim i jesteśmy zaszczyceni, że zechcieliście państwo to zaproszenie przyjąć, że osobiście mogłem państwu wręczyć te medale” – powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości.

Prezydent wyraził nadzieje, że podobne medale będzie mógł wręczyć także swoim rodzicom, którzy – jak mówił – wkrótce też będą obchodzili 50 rocznicę zawarcia małżeństwa.

„Przede wszystkim chcemy państwu życzyć następnych 50 lat, ale tak naprawdę w pierwszej kolejności, chcemy życzyć zdrowia dla państwa i dla państwa rodziny, pokoju i takiego spokojnego, dobrego życia, żeby się państwu wszytko dobrze układało. Proszę, żebyście państwo takie życzenia dla siebie i dla całej rodziny od nas przyjęli” – podkreślił prezydent.

Odznaczeni małżonkowie życzyli parze prezydenckiej również co najmniej 50 lat wspólnego życia.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, ur. 14 września 1947 we wsi Okopy na Białostocczyźnie, niedaleko Suchowoli. Jerzy był jednym z pięciorga dzieci Władysława i Marianny Popiełuszków, którzy zajmowali się gospodarstwem rolnym.

Ks. Popiełuszko był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem Solidarności, organizatorem Mszy św. za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie. W 1984 r. został uprowadzony a następnie zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa (SB). Pogrzeb zamordowanego księdza odbył się 3 listopada 1984 r, i stał się ogólnopolską manifestacją solidarności i walki o wolność.

6 czerwca 2010 r. ks. Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. Podczas mszy, która zgromadziła ok. 140 tys. wiernych, dekret o beatyfikacji odczytał wysłannik papieski abp Angelo Amato. Potem w procesji przeniesiono relikwie ks. Jerzego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

fot. PAP/Paweł Supernak

Źródło: http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/prezydent-wreczyl-bratu-bl-ks-popieluszki-i-jego-zonie-medal-za-50-lat-pozycia-malzenskiego,23074467331