28 września 2020 | 15:01
You are here:  / Info / Ludzie / Społeczeństwo / Można głosować na Wejherowo i poprzeć miejską inwestycję

Można głosować na Wejherowo i poprzeć miejską inwestycję

Wejherowo rywalizuje z 47 innymi projektami z całej Polski o grant z programu Lechstarter. Jest o co powalczyć, bo pierwsze pięć projektów otrzyma po 100 tysięcy złotych, a zwycięzca plebiscytu – dodatkowe 20 tysięcy złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na powstanie Inspirowni – miejsca, które ma pozytywnie odmienić wizerunek miasta. Głosowanie potrwa do 17 maja.

Czym ma być wejherowska Inspirownia? Ujmując skrótowo: miejscem spotkań ludzi i idei. Centrum Inspirowni ma stanowić Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, ale docelowo projekt obejmie całe miasto. Celem jest zarówno szeroko pojęta aktywizacja kulturalna, jak i zmiana niekorzystnych stereotypów odnoszących się do miasta.

Nie zgadzamy się ze stereotypami, w szerokiej, międzysektorowej współpracy chcemy stworzyć trwałe mechanizmy, dzięki którym miasto będzie się zmieniać i spędzanie w nim czasu stanie się godną alternatywą dla „obowiązkowego” wypadu do Trójmiasta. Chcemy mieszkać i spędzać czas w fajnym mieście, otwartym na nowe: pomysły, przestrzenie, obiekty, na nowych ludzi – czytamy w opisie projektu.

Inspirownia ma zapoczątkować działania, które znajdą swoją kontynuację po zakończeniu projektu. Symbolicznym miejscem spotkań ma być Stół Inspiracji.

Stół główny (koniecznie okrągły) na stałe w „I” – w pogodne i ciepłe dni na zewnątrz, pozostałe w Muzeum: duży stół, przy którym może usiąść co najmniej 20 osób, specjalnie zaprojektowany i wykonany. W zależności od okazji stołu będą zapraszani goście, przy stole będzie się planować najlepsze rozwiązania dla miasta, wymieniać inspiracjami, zapraszać gości. To stół dialogu, dobrych praktyk, sieciowania, porozumienia i tolerancji – piszą autorzy projektu.

Dodatkowo ma działać mobilny stół inspiracji, który ma dotrzeć do mieszkańców wszystkich dzielnic i osiedli. Planuje się też m.in. otwarcie strony internetowej oraz rozwój działań i imprez artystycznych.

Autorami projektu są Monika Olszewska i Piotr Wyszomirski z fundacji Pomysłodalnia.

Cieszę się, że działająca w Rumi Fundacja zamierza realizować projekt właśnie w Wejherowie – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – Powiększa się grupa osób z nowymi potrzebami kulturowymi, a wśród organizatorów kultury pojawiły się osoby otwarte na zmiany, innowacje i ryzyko. Popieramy ten projekt, który ma dwa walory – społeczny oraz kulturalny i apelujemy do mieszkańców, aby oddali na niego swój głos – dodaje.

Na wejherowską Inspirownię można głosować do 17 maja 2018 roku pod tym linkiem.

Więcej informacji: Można głosować na Wejherowo i poprzeć miejską inwestycję
Źródło: http://www.nadmorski24.pl/

LEAVE A REPLY