Opłata likwidacyjna w polisolokacie. Czy można ją odzyskać?

Polisolokaty kilkanaście lat temu wywołały niemałe zamieszanie na rynku finansowym. Wielu klientów nie zrozumiało zapisów umowy i straciło oszczędności życia. Dodatkowo opłata likwidacyjna została uznana za nielegalną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przez co oszukani klienci firm inwestycyjnych mogą dochodzić swoich praw przed sądem. Zwrot opłaty likwidacyjnej jest możliwy, jednak w celu jego odzyskania należy spełnić kilka warunków. Dowiedz się, jak odzyskać pieniądze z polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

  1. Opłata likwidacyjna – co to jest?
  2. Czy można odzyskać pieniądze pobrane z tytułu opłaty likwidacyjnej?
  3. Odzyskiwanie opłat likwidacyjnych z pomocą specjalisty

Opłaty likwidacyjne były powszechnie pobierane od posiadaczy polisolokat zakładanych przed kilkunastoma laty. Obietnica dużych zysków kusiła wiele osób, chcących odłożyć pieniądze na emeryturę lub inne ważne cele. Odzyskanie pieniędzy z polisolokaty przed jej zakończeniem graniczyło jednak z cudem. Opłatę likwidacyjną pobierano nawet w wysokości 80-90% wszystkich wpłaconych składek, dlatego zwrot na konto klienta był minimalny. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazał pobierania opłat likwidacyjnych w takiej wysokości, dlatego coraz więcej osób próbuje odzyskać swoje pieniądze na drodze sądowej.

Opłata likwidacyjna – co to jest?

Opłata likwidacyjna w polisach z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym to określony procent wartości subkonta klienta, który pobiera firma oferująca polisolokatę po rozwiązaniu umowy przez klienta. W pierwszych latach obowiązywania umowy w polisolokatach pobierano opłaty likwidacyjne w wysokości 99% salda. W ostatnim roku obowiązywania umowy opłata wynosiła przeciętnie 10% sumy zgromadzonych środków, natomiast po zakończeniu umowy – opłaty likwidacyjne zwykle wynosiły 1%. 

Czy można odzyskać pieniądze pobrane z tytułu opłaty likwidacyjnej?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami odzyskiwanie opłat likwidacyjnych jest możliwe, jeśli umowa ubezpieczenia znana jako polisolokata zawierała klauzule abuzywne. Są to klauzule, które znajdują się w umowie i są niezgodne z dobrymi obyczajami. W rażący sposób naruszają interesy jednej ze strony i utrudniają dochodzenie swoich praw. Taką klauzulą jest opłata likwidacyjna, na której wysokość nie miał wpływu konsument zawierający umowę z firmą oferującą polisolokatę. 

Opłaty likwidacyjne polisolokat można odzyskać na drodze postępowania sądowego po zebraniu wymaganych dokumentów. Zgodnie z opinią rzecznika finansowego opłata likwidacyjna przerzuca wszystkie koszty wynagrodzenia agenta ubezpieczeniowego na konsumenta. Jednocześnie zapisy umowy są tak skonstruowane, że przeciętny konsument nie jest w stanie ich zrozumieć. Odzyskanie opłaty likwidacyjnej polega na udowodnieniu, że umowa zawarta z agentem zawierała klauzule abuzywne.

Odzyskiwanie opłat likwidacyjnych z pomocą specjalisty

Jak uzyskać zwrot opłaty likwidacyjnej? Opłatę likwidacyjną można odzyskać od razu po rozwiązaniu umowy, jak i kilka lat później. W przypadku umów rozwiązanych przed 2018 rokiem klienci mają 10 lat na dochodzenie swoich roszczeń. Umowy rozwiązane po 2018 roku są objęte 6-letnim okresem prawa do odzyskania pieniędzy z opłaty likwidacyjnej. Wniosek do sądu powinien wpłynąć bezwzględnie w tym czasie, gdyż jest to wystarczająco długi okres, by uprawnieni skorzystali z możliwości do zwrotu kosztów w postaci opłaty likwidacyjnej. Obecnie zawierane umowy nie mogą zawierać klauzul abuzywnych na temat opłaty likwidacyjnej w Ubezpieczeniowym Funduszu Kapitałowym.

Related Post