29 września 2020 | 00:51
You are here:  / Świat / Z litewskiego kościoła usunięto chrzcielnicę Piłsudskiego. Wierni są oburzeni

Z litewskiego kościoła usunięto chrzcielnicę Piłsudskiego. Wierni są oburzeni

– Ksiądz (proboszcz Deimantas Braziulis – PAP) powiedział, że Piłsudski nie jest świętym i miejsce chrzcielnicy nie jest przy ołtarzu – powiedziała w poniedziałek PAP Apolonia Pietuchowa, która opiekuje się kościołem. – Stoi to teraz wszystko w ciemnym kątku – dodała.

W sobotę z głównego ołtarza usunięto też figury Matki Boskiej i Pana Jezusa, obrazy stojące na bocznych ołtarzach, dywany, a także stare, według słów parafian, zabytkowe ornaty, które były prezentowane w kościele. – Tego wszystkiego tu jest za dużo – tak miał powiedzieć ks. Braziulis.

Parafianie są oburzeni. – Pusto tu teraz. Ubogo – mówi pani Apolonia.

Ksiądz proboszcz zapowiadał „porządkowanie kościoła”, ale konkretnych działań nie uzgodnił z wiernymi. – Sądziłam, że będziemy odkurzać – mówi pani Apolonia.

W poniedziałek PAP nie udało się telefonicznie skontaktować z ks. Braziulisem. Bezskutecznie usiłował wyjaśnić sprawę w poniedziałek także przewodniczący Związku Polaków na Litwie poseł Michał Mackiewicz. Jak powiedział Mackiewicz PAP, „to smutne, jeżeli potwierdzi się to, co mówią parafianie”.

– Smutne, że duszpasterz nie potrafi porozumieć się z wiernymi, że ignoruje ich zdanie – dodał Mackiewicz.

Powiewiórka jest miejscowością położoną osiem kilometrów od rodzinnego majątku Piłsudskich – Zułowa. Drewniany kościół pw. św. Kazimierza został zbudowany w połowie XVIII w., a następnie gruntownie przebudowany w połowie XIX w.

Kościół w Powiewiórce, który znajduje się na szlaku z Wilna do Zułowa, jest często odwiedzany przez turystów, głównie z Polski.

PAP
Fot: wikicommons

Więcej informacji: Z litewskiego kościoła usunięto chrzcielnicę Piłsudskiego. Wierni są oburzeni
Źródło: http://www.stefczyk.info/

LEAVE A REPLY