23 września 2020 | 12:00
You are here:  / Info / Ludzie / Społeczeństwo / Wejherowo przybrało niebieskie barwy – pamiętało o chorych na autyzm

Wejherowo przybrało niebieskie barwy – pamiętało o chorych na autyzm

W czwartek (12 kwietnia) w Wejherowie obchodzono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Licznie przybyli mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości mogli dobrze się bawić, a jednocześnie – wyrazić swoje zrozumienie i wsparcie dla osób z autyzmem.

Ze względu na obchody Wielkanocy, świętowanie przełożono z 2 kwietnia, na 12 kwietnia. Uroczystości na placu Jakuba Wejhera rozpoczęły się o godzinie 11:00. Wtedy też ruszył przemarsz, zdominowany przez niebieski kolor, tradycyjnie kojarzony z autyzmem. W pochodzie wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta, delegacje wejherowskich szkół i przedszkoli czy klubów sportowych.

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu służą przede wszystkim rozbudzeniu zainteresowania samym autyzmem. Obecnie jest to zaburzenie, które występuje u bardzo wielu osób. Z osobami autysytcznymi stykamy się praktycznie na każdym etapie edukacyjnym, ale również w miejscach publicznych – mówi Małgorzata Woźniak, dyrektor Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie. – Świadomość odnosząca się do tego zaburzenia powinna być bardzo szeroka. Ma służyć przede wszystkim zaakceptowaniu takich osób w społeczeństwie – dodaje.

[galeria]

I chociaż świadomość społeczna jest coraz większa, nadal autyzm często jawi się jako tajemnicza choroba, czasami wręcz jako temat tabu. Nie ułatwia to codziennego funkcjonowania osób z autyzmem. Takie święta, jak Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, mają zmienić tę sytuację.

Chodzi o uświadomienie społeczeństwu, jak wygląda autyzm. Osoby ze spektrum autyzmu są bardzo źle odbierane w społeczeństwie, często są dyskryminowane. Jest to druga największa grupa społeczna z dysfunkcją – podkreśla Arkadiusz Raguza, prezes Wejherowskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem.

Oprócz działań typowo edukacyjnych, podczas wejherowskiego święta można było wziąć udział w licytacjach gadżetów przekazanych przez kluby sportowe, firmy i osoby prywatne. Pod ratuszem zorganizowano pokaz wozów bojowych – strażackich i wojskowych – oraz umundurowania policji. Obchody Dni Autyzmu wspierały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bolszewa oraz Kębłowa. Na miejscu był też Klub Integracji Społecznej Śródmieście. Wsparcie zapewnili wolontariusze, w większości uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Wejherowie.

Obchody zorganizowało Wejherowskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Autyzmem pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa i Starostwa Powiatu Wejherowskiego oraz we współpracy z Powiatowym Zespołem Kształcenia Specjalnego i Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie.

Więcej informacji: Wejherowo przybrało niebieskie barwy – pamiętało o chorych na autyzm
Źródło: http://www.nadmorski24.pl/

LEAVE A REPLY