28 września 2020 | 13:50
You are here:  / Info / Ludzie / Społeczeństwo / Gdańscy studenci pomogą szukać dawców szpiku

Gdańscy studenci pomogą szukać dawców szpiku

Trzy gdańskie szkoły wyższe dołączają do dziewiątej edycji projektu Helpers’ Generation, przedsięwzięcia realizowanego przez Fundację DKMS wspólnie ze studentami z całej Polski.

W dniach 16–22 kwietnia studenci będą rejestrować potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych na swoich uczelniach.

Chcesz się zarejestrować? Masz pytania o dawstwo szpiku? Po prostu odwiedź stoisko HELPERS’ GENERATION na Twojej uczelni. A jeśli się zarejestrujesz – może to właśnie Ty uratujesz komuś życie. W ramach projektu HELPERS’ GENERATION zarejestrowano dotychczas 102 465 Dawców szpiku i komórek macierzystych. Spośród tych osób aż 503 faktycznie oddało swoje komórki macierzyste i podarowało chorym szansę na nowe życie. 503 osoby – tylu studentów co roku kończy wydział Filologii na Uniwersytecie Gdańskim! I chociaż w bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,3 mln osób, a w bazach światowych ponad 30 milionów, wciąż wielu chorych nie znajduje swojego dawcy. Dlatego każda nowa osoba jest na wagę złota – zachęcają organizatorzy.

Jako dawca szpiku i komórek macierzystych może się zarejestrować każdy ogólnie zdrowy człowiek, w wieku 18-55 lat, ważący powyżej 50 kg i bez znacznej nadwagi. Rejestracja zajmuje tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Każdy z Was jest inny, ale jednocześnie wyjątkowy. Każdy z Was ma w sobie lek, który może dać szansę na nowe życie osobie chorej i potrzebującej. Wystarczy go przekazać. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że nie damy rady sami zmienić całego świata, ale możemy odmienić czyjeś życie, by w jego oczach ten świat zmienił się na lepsze. Wy macie teraz szansę to zrobić. Ja swoją szansę wykorzystałem, teraz Wasza kolej – wyjaśnia Sebastian Hanus, jeden z liderów projektu i student Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Terminy rejestracji:

– Politechnika Gdańska – 16.04 – 20.04.2018

– Uniwersytet Gdański – 16.04 – 21.04.2018

– Wyższa Szkoła Bankowa – 18.04 – 22.04.2018

Więcej informacji: Gdańscy studenci pomogą szukać dawców szpiku
Źródło: http://www.nadmorski24.pl/

LEAVE A REPLY