Jeśli jesteś w trakcie odzyskiwania swoich długów z pewnością doświadczyłeś tego, jak stresujący i absorbujący może być ten proces. Wyjątkowo dużo nerwów kosztuje próba uregulowania zobowiązań ze strony nieuczciwego kontrahenta. Na szczęście możesz liczyć na pomoc ze strony doświadczonego radcy prawnego z Gdańska lub innego dużego miasta w Polsce. To miejsca, w których znajdziesz wiele polecanych kancelarii prawnych. Na czym dokładnie polega pomoc adwokata podczas procesu windykacyjnego? Wszystkiego dowiesz się z poniższego poradnika!
Proces windykacji krok po kroku
Nie ma znaczenia to, czy Twoim dłużnikiem jest właściciel firmy, czy osoba fizyczna – w obydwu przypadkach niezbędna będzie pomoc specjalisty takiego jak radca prawny. Gdańsk, Gdynia, Szczecin lub inne miasto w Polsce to miejsca, w których bez problemu znajdziesz doświadczonych adwokatów z zakresu prawa. Kancelaria prawna wesprze Cię w procesie odzyskiwania długów powstałych w wyniku:
- niedotrzymanych umów lub kontraktów;
- nieopłaconych faktur;
- nieuiszczonych opłat za czynsz;
- zaciągniętych pożyczek.
Konkretne kancelarie adwokackie oferują swoim klientom kompleksową obsługę zadłużenia i doradztwo w zakresie odzyskiwania należności. Proces windykacji można przedstawić za pomocą trzech kroków.
Wezwanie do zapłaty
Pierwszą drogą, którą obierze zdecydowana większość doświadczonych adwokatów, jest próba polubownego rozwiązania sporu finansowego. Możliwość pominięcia sądu jest ważna dla wielu osób zgłaszających się do radcy prawnego, ponieważ oznacza to mniejsze koszty związane z całym procesem. Podczas tego etapu rola adwokata polega przede wszystkim na:
- sporządzeniu przedsądowego wezwania do zapłaty i wysłania dokumentu do odpowiedniej osoby;
- pilnowania ustalonych terminów realizacji spłaty długu;
- przejęciu negocjacji z dłużnikiem;
- wypracowaniu porozumienia, które stawia interesy klienta na pierwszym miejscu;
- kontroli spisanych umów.
Postępowanie sądowe
Niestety nie wszystkie przedsądowe wezwania prowadzą do polubownego rozwiązania sporu. Wtedy zadaniem radcy prawnego jest skierowanie sprawy do sądu. Z czym się to wiąże? W pierwszej kolejności specjalista powinien przeprowadzić pogłębioną analizę wszystkich zgromadzonych dokumentów i, jeśli zajdzie taka potrzeba, uzupełnić ją o niezbędne egzemplarze. Kolejnym krokiem będzie stworzenie odpowiedniej strategii procesowej, dzięki której szanse na rozstrzygnięcie sprawy na korzyść klienta zdecydowanie wzrosną. Następnie specjalista składa pozew w określonym terminie, dołączając do niego niezbędne dokumenty. Rolą radcy prawnego jest również reprezentowanie klienta na każdym etapie postępowania.
Postępowanie egzekucyjne
To już ostatni etap procesu windykacyjnego. Obejmuje on kilka ważnych czynności, które musi wykonać adwokat, są to:
- ustalenie wysokości majątku dłużnika;
- złożenie do komornika sądowego odpowiedniego wniosku egzekucyjnego;
- monitorowanie na bieżąco przebiegu postępowania egzekucyjnego;
- dokonanie podziału kwot ustalonych podczas procesu