Dość często słyszymy o globalnym ociepleniu, wiele organizacji skupiających się na środowisku nagłaśnia ten problem w mediach. Nie jest to jednak jedyna kwestia, o której powinniśmy globalnie rozmawiać i rozpocząć działania. Równie ważnym tematem jest zanieczyszczenie środowiska naturalnego plastikiem. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy jak duży i złożony jest to problem.
Fakty o plastiku
Plastik stał się bardzo powszechnym surowcem, wykorzystywanym w zasadzie wszędzie. Od przemysłu spożywczego po zabawki dla dzieci, różnego rodzaju opakowania czy elementy dekoracji domowych. Producenci wybierają go, bo jest tani i wytrzymały. Plastik wytwarza się w ilości około 400 milionów ton rocznie. W skali kilku lat te liczby mogą przerażać. Co się z nim dzieje? Gdzie jest składowany? Jak długo się rozkłada? Zwykła butelka PET, z której korzysta każdy z nas na co dzień, rozkłada się od kilkuset do tysiąca lat! Plastik nie znika ze środowiska, przekształca się w mikroplastik i zatruwa nasze gleby, wodę oraz powietrze. Nasze oceany i morza są tak zanieczyszczone plastikiem, że wielu gatunkom istot żyjących w tych wodach grozi wyginięcie. Skutki skażenia mikroplastikiem odczuwamy wszyscy.
Alternatywy dla plastiku, czyli jak pomóc planecie
Na pewno należy podjąć szybkie działania, aby ograniczyć ilość produkowanego plastiku, a ten, który już został wyprodukowany poddać procesowi recyklingu. Trzeba rozpoczynać kampanie społeczne — zarówno skierowane do przedsiębiorców, dużych firm, jak i konsumentów. Każdy może i powinien mieć wkład w pomoc planecie, w innym wypadku życie kolejnych pokoleń może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. W przypadku przemysłu potrzebne są regulacje prawne narzucone przez państwa lub organizacje. To jedyna droga, żeby zwrócić uwagę dużych firm na problem plastiku i zobowiązać je do działania.
Działania konsumentów
W przypadku naszych gospodarstw domowych warto zredukować używanie opakowań jednorazowych. Aby to osiągnąć, trzeba zmienić nawyki, najlepiej całej rodziny. Od czego warto zacząć?
Redukcja plastikowych toreb na zakupy. Warto nosić na zakupy torby wielorazowe, zamiast za każdym razem kupować kolejne plastikowe torby, które potem zalegają w naszych domach a finalnie na wysypiskach. Jeśli już zdarzy się zapomnieć to wybierać te papierowe.
Redukcja butelek plastikowych. To może przynieść szybkie efekty, ponieważ na co dzień generujemy dużo plastiku z uwagi na kupowaną wodę butelkowaną oraz napoje. Plastikowe butelki można zamienić butelkami Dafi ze specjalnym filtrem. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala nam także zaoszczędzić pieniądze. Butelkę kupujemy raz, jest wielokrotnego użytku. Możemy uzupełnić ją w każdym miejscu, gdzie jesteśmy, choćby wodą kranową, a filtr nam ją uzdatni do spożycia. Tym samym nie kupujemy kolejnych butelek wody mineralnej. To daje realne korzyści dla środowiska i naszych portfeli już w skali roku.
Redukcję plastiku możemy przeprowadzić także w naszych domach. Zamiast wody butelkowanej możemy zakupić dzbanek Dafi, który filtruje nam wodę kranową. Filtr oczyszcza wodę z metali ciężkich, substancji chemicznych, pestycydów czy zanieczyszczeń mechanicznych. Istnieje także opcja instalacji filtra przepływowego, co daje nam czystą i dobrą do picia wodę już w naszym kranie.
Warto zacząć od małych kroków w naszych domach. Lepiej robić nawet z pozoru drobne rzeczy niż przyglądać się biernie jak nasze środowisko jest w coraz gorszym stanie.