Bezzałogowe statki powietrzne (tzw. drony) to popularne urządzenia. Ich użytkowanie podlega pewnym restrykcjom prawnym. Ustawodawca dba w ten sposób o bezpieczeństwo osób postronnych oraz przestrzeni powietrznej. W poniższym artykule wyjaśnione zostaną najważniejsze przepisy prawa lotniczego, jakie powinien znać każdy miłośnik dronów.
Czy drony są legalne?
Tak. Ustawa Prawo lotnicze w artykule 126 jasno o tym mówi. Jednak startującym bezzałogowcom stawia się pewne wymagania. W przeciwnym razie ich lot narusza prawo. Przede wszystkim dron musi zostać wyposażony w nawigację, łączność i urządzenia umożliwiające lot. Wymagania dla dronów są identyczne jak dla statków powietrznych wykonujących lot z widocznością.
Jednak istnieje wyjątek od tej zasady. Ten sam artykuł 126 precyzuje regulacje na tym polu. Nie w każdych okolicznościach należy spełniać wspomniane wyżej warunki. W polskiej przestrzeni powietrznej istnieją specjalne wydzielone obszary. W ich granicach dopuszczalne jest latanie niespełniającymi wymagań statkami.
Dron w zasięgu wzroku – osobny przypadek
Jeśli bezzałogowiec znajduje się w polu widzenia operatora, mówimy o locie VLOS (Visual Line of Sight). Do ustawy Prawo lotnicze przygotowano także rozporządzenie wyłączające stosowanie jej przepisów w niektórych okolicznościach. Zgodnie z tym aktem prawnym operator ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo innym użytkownikom przestrzeni powietrznej, a także osobom i mieniu na ziemi. Warunkiem tegoż jest między innymi zachowanie stosownych odległości. Są one przewidziane na wypadek sytuacji awaryjnych. Jeśli operator utraci kontrolę nad swoim bezzałogowcem, bezpieczna odległość umożliwi jego lądowanie bez szkody dla postronnych.
Czy na drona wymagana jest zgoda?
Ustawa Prawo lotnicze szczegółowo reguluje tę kwestię. W świetle artykułu 104 zgoda nie jest wymagana, jeśli lot bezzałogowcem wykonuje się na cele rekreacji lub sportu. Wszystkie inne sytuacje wymagają posiadania przez operatora stosownych świadectw kwalifikacji. Inne cele to zwłaszcza świadczenie usług komercyjnych. Bezzałogowce są stosowane przez fotografów do robienia zdjęć z powietrza. Wykorzystuje się je także do prowadzenia fotogrametrii czy różnorodnych pomiarów.
Jak uzyskać zgodę na drona?
Przyszli komercyjni operatorzy bezzałogowców muszą sprostać szeregowi wymagań, zanim przystąpią do wykonywania swojej pracy. Muszą oni poddać się badaniom lotniczo-lekarskim podobnym do tych, które przechodzą piloci samolotów pasażerskich.
Następnym krokiem w uzyskiwaniu zgody będzie egzamin z teorii. Obejmuje on podstawową znajomość ustawy Prawo lotnicze, człowieka jako operatora i pilota, podstaw zapewniania bezpieczeństwa lotu. Jeśli egzamin ten zakończył się sukcesem, pora na praktykę. W ramach tego sprawdzianu kandydaci muszą wykazać się umiejętnością przygotowania drona do lotu, oceny jego zdatności do lotu, a także wykonywania czynności lotniczych w niestwarzający zagrożenia sposób. Przepisy dotyczące uzyskiwania pozwoleń także reguluje artykuł 104 ustawy Prawo lotnicze.
Gdzie nauczyć się obsługi drona?
Przykładowym miejscem nauki jest wrocławska firma SNH Drones. W jej ofercie można znaleźć szkolenia z takich dziedzin, jak:
- loty poza zasięgiem wzroku
- fotogramometrii
- fotografowania z użyciem drona
Ponadto instruktorzy firmy snh-drones przygotowują do uzyskania wspomnianych wyżej zezwoleń na latanie bezzałogowymi statkami powietrznymi w sytuacjach przekraczających rekreację. W firmie dostępne są materiały online przygotowujące do egzaminów. SNH Drones od lat wystawia zezwolenia na podstawie szkoleń prowadzonych przez fachowców.