Ogłoszenie upadłości konsumenckiej, gdzie się zgłosić? Kancelaria Adwokacka

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest często szansą na rozpoczęcie nowego, lepszego życia i pożegnanie z trudną przeszłością. Jest to szczególna pomoc, bo pozwala na częściowe lub całkowite pozbycie się zadłużenia. Aby ją zgłosić, należy spełniać kilka podstawowych kryteriów. Są nimi: bycie osobą niewypłacalną, stałe zamieszkanie na terenie Polski oraz brak prowadzonych obecnie działalności gospodarczych.

Znalezienie odpowiedniego sądu i ogłoszenie upadłości

Pierwszym krokiem w celu ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest wypełnienie specjalnego formularza, który zgłosić należy do sądu upadłościowego. Jest on wydziałem sądu rejonowego – sądu gospodarczego. Zgłoszenie jednak nie można złożyć w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu. Kluczowym krokiem będzie więc odnalezienie odpowiedniego jego wydziału przyporządkowanego Twojemu rejonowi zamieszkania.  Następnie, na podstawie złożonego dokumentu sąd wyda postanowienie o upadłości konsumenckiej. W praktyce nie oznacza to jednak natychmiastowego oddłużenia. To dopiero początek złożonego procesu, w którym potrzebne z pewnością będzie  odpowiednie wsparcie profesjonalisty – https://gaworkancelaria.pl/upadlosc-konsumencka-przebieg/.  Kolejnym krokiem na drodze do odzyskania niezależności będzie postępowanie likwidacyjne i ustalenie planu spłaty dopasowanego do Twoich możliwości i prywatnej sytuacji życiowej.

Dopasowany do Twoich możliwości proces spłaty długów

Bardzo ważnym elementem wychodzenia z długów jest plan spłaty. Na spłatę długu sąd wyznacza czas równy długości 36 miesięcy. Sąd ustali, jaka część Twoich dochodów miesięcznie przeznaczana będzie na zaspokojenie wierzytelności powstałych po ogłoszeniu upadłości. Jest ona zależna od wielu czynników takich jak choćby Twoje możliwości zarobkowe, wysokość niezaspokojonych wierzytelności czy sytuacja mieszkaniowa konsumenta. Dowiesz się również jaka część Twoich zobowiązań zostanie umorzona po dokonaniu spłaty. Nastąpi okres próby, w którym sprawdzana jest Twoja wiarygodność i uczciwość. 

Zawarcie korzystnej propozycji układowej

Alternatywą dla planu spłaty jest propozycja układowa. Są to Twoje własne warunki likwidacji i restrukturyzacji majątku wraz z wierzytelnościami. Możesz zaproponować np. rozłożenie wierzytelności na dłuższe raty, odroczenie płatności albo zachowania konkretnego części Twojego majątku. Robi się po zaoferowaniu sądowi podstaw w postaci dokumentów i informacji, które dadzą sądowi potwierdzenie, że dany układ jest przez Ciebie możliwy do wykonania. Propozycje układowe zostaną przegłosowane przez zgromadzenie wierzycieli, a układ zostanie zawarty, gdy co najmniej 2/3 ich sumy opowie się bezpośrednio za nim. Układ zawarty w ten sposób może być uchylany albo zmieniany w zależności od okoliczności.  

Related Post