19 września 2020 | 15:10
You are here:  / Wiedza / Uprawa pasowa, a więc nowoczesne i innowacyjne podejście do siewu roślin

Uprawa pasowa, a więc nowoczesne i innowacyjne podejście do siewu roślin

Innowacje w rolnictwie sprawiają, że to, co jeszcze do niedawna pochłaniało wysokie nakłady pracy i czasu, stało się czynnością standardową i w dużej części wykonywaną przez maszyny. Takie urządzenia ulegają przeobrażeniom nieustannie – prowadzą się do nich mniejsze lub większe zmiany, które mają zwiększyć ich wytrzymałość, sprawić, że będą bardziej uniwersalne i przyniosą rolnikowi większe plony. Właśnie takie cele przyświecały osobom projektującym urządzenia do uprawy pasowej roślin.

Siew pasowy roślin

Innowacja to czasem połączenie metod, które są już znane od dawna. W przypadku uprawy pasowej jest to połączenie głębokiej orkowej uprawy roli z siewem bezpośrednim. Celem takiej metody jest stworzenie roślinie optymalnych warunków rozwoju. Jedną z najważniejszych kwestii, które wpływają bezpośrednio na to, jak wzrasta roślina, jest kondycja gleby. To, w jaki sposób ją uprawiamy, decyduje o jej nawodnieniu, napowietrzeniu oraz o ilości zawartych w niej składników odżywczych.

Podczas uprawy pasowej gleba pozostaje głęboko spulchniona, a to gwarantuje jej właściwie spulchnienie. Takie działania dotyczą jedynie wybranych pasów; siew metodą strip till zakłada, że między takimi pasami pozostawi się obszar w stanie niezmienionym. Miejsca takie zwie się międzyrzędziami. W uprawie pasowej niezwykle ważne jest to, że na powierzchni gleby ma szansę się wytworzyć warstwa roślin, która jest w stanie uchronić głębsze warstwy przed przesuszeniem i zbyt dużym parowaniem.

Uprawa pasowa strip till nie byłaby możliwa, gdyby nie specjalne agregaty (takie urządzenia oferuje m.in. firma Mzuri). Zanim wprowadzono dodatkowe udogodnienia, posiadały one jedynie kultywator i rozsiewacz. Dzięki ciągłemu rozwijaniu technologii, możliwe stało się wyposażenie siewnika pasowego w jeszcze jeden ważny element, a mianowicie w rozsiewnik.

Co wyróżnia uprawę pasową strip till?

Połączenie dwóch metod pozwoliło pozbyć się negatywnych konsekwencji każdej z nich. Do tej pory system bezorkowy zawsze wiązał się bowiem z dość znaczą przypadkowością w lokalizowaniu nasion w glebie. Z kolei przy stosowaniu orki, rolnicy musieli borykać z problemem erozji wietrznej i wodnej gleby oraz ze zjawiskiem zaskorupienia. Takie trudności nie pojawiają się podczas uprawy pasowej strip till, co sprawia, że uprawa pasowa soi, kukurydzy, słonecznika czy rzepaku jest tak popularna.

Strip till nie tylko pozwala na uprawę i siew, ale też skutecznie nawozi. W przeciwieństwie do innych metod, robi to na tyle precyzyjnie, że nie musimy martwić się o przypadkowe wzmocnienie nawozem chwastów. To z kolei sprawia, że rolnicy mogą uzyskiwać wyższe. Jeśli jednak metoda byłaby czaso- i kosztochłonna, nie cieszyłaby się takim uznaniem. Jak na tym polu przedstawia się strip till?

Na jakie oszczędności pozwala pasowa uprawa roślin?

To, co zachęca wielu rolników, to oszczędności pieniędzy. Obsługa jednej maszyny jest zdecydowanie tańsza niż wykorzystywanie do uprawy kilku maszyn. Niższe są koszty paliwa oraz koszty ewentualnego serwisu. Metoda strip till pozwala też oszczędzić nawóz. Skoro jest on aplikowany tylko w miejsca, które rzeczywiście tego potrzebują, unikamy sytuacji, kiedy jest on rozdysponowany w nieekonomiczny sposób.

Niebagatelną rolę odgrywa również oszczędność czasu. Siew pasowy roślin zajmuje mniej czasu niż siew tradycyjny, bo czynności, które kiedyś było trzeba wykonywać jedna po drugiej, dziś można realizować w tym samym momencie.

Wszystkie te kwestie sprawiły, że popularność uprawy pasowej roślin rozciągnęła się z USA (tam bowiem metoda się narodziła) aż na m.in. Europę, w tym Polskę. Nowoczesne maszyny rolnicze skutecznie wspierają wysiłki rolników w skracaniu czasu pracy i zwiększaniu jej efektywności. Agregaty do siewu pasowego, chociaż mają podobne działanie, mogą się różnić takimi parametrami jak  np. odstępy, w jakich umożliwiają siew. Kupno takiej maszyny to niemała inwestycja. Nadal jednak można uznać ją za opłacalną, bo łączy w sobie działanie kilku urządzeń, a dzięki nowoczesnemu projektowi i wykorzystaniu odpornych na uszkodzenia materiałów, agregaty charakteryzują się wysoka żywotnością.