19 września 2020 | 14:05
You are here:  / Wiedza / Wydarzenia / Radca prawny – prawo transportowe

Radca prawny – prawo transportowe

W dzisiejszych czasach coraz więcej towarów jest eksportowanych lub importowanych, ale transport produktów odbywa się także na terenie państwa. Prawo transportowe odgrywa tutaj szczególną rolę – to jeden z działów prawa, który zajmuje się nie tylko sferą przewożenia przedmiotów materialnych, ale także przemieszczaniem się osób.

Czym jest prawo transportowe?

Już w starożytności ludzi obowiązywały pierwsze umowy związane z możliwością korzystania z dostępnych dróg. Dzisiejsze prawo transportowe jest zdecydowanie bardziej złożone i reguluje wiele złożonych kwestii, które gwarantują, że przewóz zarówno ludzi, jak i towarów odbywa się w sposób bezpieczny (niezależnie, czy mowa o terenie jednego państwa, czy nawet o wszystkich kontynentach).

Najważniejszymi źródłami prawa transportowego (obowiązującego w Polsce) jest przede wszystkim:

  • prawo przewozowe,
  • kodeks morski,
  • prawo lotnicze,
  • prawo pocztowe.

Warto również wspomnieć, że w Polsce najczęściej wyróżniamy dwie często zawierane umowy – przewozu oraz spedycji. Różnią się one m.in. przedmiotem umowy, ale także tym, na kogo spada kwestia odpowiedzialności za występujące podczas transportu szkody. 

Prawo transportowe – w czym może pomóc radca prawny?

Zważając na to, że prawo transportowe w wielu kwestiach może być dla przedsiębiorcy niezrozumiałe, konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy radcy prawnego – więcej na: kancelaria radców prawnych Gdańsk – Consulti, odpowiednio zaznajomionego z powyższym tematem. Niektóre dokumenty wymagają bowiem nieprzeciętnej wiedzy z zakresu prawa, dlatego samodzielne stworzenie umowy może być trudne do zrealizowania dla kogoś, kto na co dzień nie zajmuje się prawem transportowym. 

Radca prawny pomaga przede wszystkim w przygotowywaniu dokumentów transportowych oraz negocjowaniu odpowiednich i zadowalających obie strony warunków. Pomoże także w rozwiązywaniu napotykanych sporów, które mogą występować, jeżeli któraś ze stron podpisujących umowę nie dopełni postawionych wcześniej warunków. Świadczona jest też profesjonalna obsługa prawna oraz doradztwo w przypadku innych, równie skomplikowanych spraw. Radca prawny może być osobą, która bezpośrednio kontaktuje się z ubezpieczycielem. 

Ważne, by wybrana osoba posiadała odpowiednie doświadczenie w powyższym temacie, co może zagwarantować możliwość szybkiego stworzenia odpowiedniej dokumentacji lub rozwiązania zaistniałego problemu z korzyścią dla klienta. Tylko radca prawny ściśle związany z prawem transportowym jest w stanie pomóc w przypadku nie tylko transportu krajowego, ale także międzynarodowego. Kluczową kwestią jest więc stałe obserwowanie zmian zachodzących na rynku transportowym i znajomość zagranicznego prawa.