26 września 2020 | 04:00
You are here:  / Technologie / Wydarzenia / Projekt instalacji wentylacyjnej. Co należy wziąć pod uwagę ?

Projekt instalacji wentylacyjnej. Co należy wziąć pod uwagę ?

Instalację wentylacyjną tworzy się po to, aby zapewnić jak najlepsze warunki w swoim domu. Najważniejsze jest to, aby w pomieszczeniach w domu był dostęp do świeżego, czystego i pozbawionego jakichkolwiek zanieczyszczeń powietrza. Jeżeli instalacja zostanie zaprojektowana właściwie, zgodnie z obowiązującymi normami i przy użyciu nowoczesnych technologii, taki efekt uda się uzyskać. Jak jednak stworzyć instalację wentylacyjną, która będzie w stanie oczyszczać powietrze i zapewniać właściwe warunki w domu? Kluczem jest projekt.

System wentylacyjny ma przede wszystkim doprowadzać odpowiednie ilości tlenu do wszystkich pomieszczeń znajdujących się w budynku. Ma za zadanie obniżać wilgoć w powietrzu wewnętrznym, a także dbać o obniżenie stężenia szkodliwych zanieczyszczeń, które powodują pogorszenie stanu zdrowia mieszkańców. Podstawowe działanie systemu wentylacyjnego opiera się na wprowadzaniu do pomieszczenia powietrza zewnętrznego, przy jednoczesnym usuwaniu tego już zużytego, które występuje we wnętrzu domu. W zależności od siły wprowadzającej powietrze w ruch wyróżniamy wentylację naturalną (grawitacyjna) i mechaniczną (rekuperacja). 

Wentylacja grawitacyjna – z jakich składa się elementów ? 

W wentylacji grawitacyjnej projektuje się miejsca, przez które powietrze będzie dostarczane do budynku oraz takie, przez które zużyte powietrze będzie usuwane. Podstawą jest tu założenie, że powietrze do pomieszczeń ma dostawać się przez nawiewniki zamontowane przy oknach, przez nieszczelności w stolarce okiennej, a także poprzez otwieranie okien i drzwi (tradycyjne wietrzenie). Skuteczność tego rodzaju wentylacji obniża się wraz ze wzrostem temperatury zewnętrznej, a gdy słupki rtęci spadają poniżej 0, wentylacja grawitacyjna powoduje ogromne straty ciepła, co powoduje podwyższenie rachunków za ogrzewanie.  

Wentylacja mechaniczna – rozwiązanie na miarę nowoczesnych potrzeb 

Założeniem wentylacji mechanicznej jest wymuszanie ruchu powietrza przez urządzenia mechaniczne. Podstawą systemu jest wentylator. Można wybrać jeden z trzech rodzajów wentylacji mechanicznej. Jest to wentylacja nawiewna, wywiewna lub nawiewno-wywiewna. Jeżeli chodzi o ten ostatni rodzaj, to jest on połączeniem rozwiązań proponowanych w wentylacji nawiewnej i wywiewnej. Zawsze powietrze do pomieszczeń jest dostarczane w ilości obliczonej na podstawie parametrów przyjętych podczas tworzenia projektu. I należy przypilnować, aby tak właśnie było. Powietrze jest nawiewane do pomieszczeń przez kratki wentylacyjne umieszczone w stropie lub ścianach pod stropem. Główne strefy, w których przebywają mieszkańcy są regularnie przewietrzane. Tyle samo powietrza ile jest wywiewane z budynku, jest do niego również dostarczane. Przy pomocy rekuperatora, możliwe jest także odzyskanie ciepła z już zużytego powietrza, co pozwoli na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. 

Przy tworzeniu tego typu instalacji, należy pamiętać o wykonaniu solidnego projektu i rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych po całym domu. Pozwoli to na wentylowanie wszystkich pomieszczeń, w których będziemy przebywali.  

Zobacz przykładowy projekt wentylacji przygotowany przez specjalistów od rekuperacji na stronie https://remont.biz.pl/rekuperacja/