12 lipca 2020 | 22:28
You are here:  / Kulinaria / Wydarzenia / Dietetyka – popularne studia w 2020? Czy warto studiować dietetykę?

Dietetyka – popularne studia w 2020? Czy warto studiować dietetykę?

Wielu absolwentów szkół średnich zastanawia się, czy warto studiować dietetykę. Studia takie jak dietetyka wydają się niektórym potencjalnym adeptom szczególnie atrakcyjne: przyszła praca z pacjentem w zaciszu własnego gabinetu to pociągająca wizja, zwłaszcza kiedy porównają ją do pracy w dużej korporacji. Ale czy faktycznie warto studiować dietetykę? Czy dietetyka (studia) może zaciekawić każdego?

Dietetyka studia – czyli szeroko pojęta nauka o żywieniu człowieka. Jest to ciekawy kierunek: uczenie się o tym, jak dobór pokarmów i aktywność fizyczna wpływają na nasze funkcjonowanie w różnych okolicznościach interesuje wielu absolwentów szkół średnich. Zagadnienia z dziedziny dietetyki są ciekawe, a dietetyczne zalecenia obejmują wszystkie grupy wiekowe, dzięki czemu ta wiedza jest stale potrzebna na rynku pracy. Czy jednak w 2020 roku, kiedy dostęp do wiedzy jest szeroki, a w internecie można znaleźć mnóstwo porad żywieniowych, warto jeszcze wybrać studia takie jak dietetyka? Dietetyka: studia z przyszłością? 

Dietetyka studia – czy warto?

Studia – dietetyka – są nadal aktualnym kierunkiem rozwoju, a co więcej: potrzebnym! Eksperci do spraw żywienia mogą pracować na siłowniach i w ośrodkach sportowych, w szkołach i przedszkolach, a także w prywatnych gabinetach dietetycznych (również własnych), doradzając swoim podopiecznym i układając ich plany żywienia. Ponadto kolejne trendy związane ze zdrowym odżywianiem sprawiają, że wiele osób szuka porady dietetyka i pragnie odpowiedzialnie zaplanować swój model żywienia. Należy również podkreślić narastający problem nadwagi i otyłości w Polsce, którego zwalczanie może wymagać zaangażowania większej liczby specjalistów. 

Jak to jednak jest z kwestią studiowania dietetyki współcześnie, kiedy mamy szeroki dostęp do literatury na temat żywienia, blogów oraz vlogów dietetycznych? Czy dietetyka studia to dobry wybór? O ile w internecie można znaleźć wiele interesujących materiałów o jedzeniu i jego wpływie na człowieka, o tyle ekspercka wiedza a także profesjonalna porada zawsze będzie w cenie i nie da się jej całkowicie zastąpić ogólnodostępnymi publikacjami. Artykuły oraz video, jak profesjonalne by nie były, nie zastąpią indywidualnego, naukowego podejścia w planowaniu diety, bezpośredniego kontaktu z pacjentem i zrozumienia jego problemów, a także umiejętności udzielenia wsparcia i motywacji do dalszych sukcesów. 

Dietetyka: studia. Jak zacząć? Gdzie studiować?

Aby podjąć takie studia jak dietetyka, dobrze jest interesować się żywieniem i aktywnością fizyczną. Niektóre uczelnie mogą wymagać zdanej matury z takich przedmiotów jak na przykład biologia czy chemia. Warto to uwzględnić w swoich planach maturalnych. Dobrze jest przejrzeć listę uczelni i warunki, które należy spełnić w procesie rekrutacji. Dietetyka studia – gdzie je można podjąć? Jedną z uczelni, która prowadzi studia na kierunku dietetyka, jest SGTiH Vistula. Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula posiada w swojej ofercie trzyletnie studia licencjackie na kierunku dietetyka. Studia (dietetyka) na SGTiH Vistula zapewniają wiedzę pozwalającą szybko stać się specjalistą w dziedzinie dietetyki.