1 października 2020 | 02:54
You are here:  / Biznes, Ekonomia, Finanse / Wydarzenia / Czy warto wykupić ubezpieczenie od choroby?

Czy warto wykupić ubezpieczenie od choroby?

Zwyczajne życie to codzienne mniejsze i większe wyzwania, którym udaje się sprostać, mając dwie rzeczy: zdrowie i pieniądze. Gdy jest zdrowie, można podejmować się pracy zarobkowej, dzięki której udaje się uregulować zobowiązania finansowe i wygodnie żyć. Nie zawsze jednak jest tak różowo – zdrowie jest wartością o tyle cenną, że bardzo kruchą, dlatego warto się zabezpieczyć przed jego nagłą utratą.

Dlaczego zdrowie to najcenniejsza wartość?

Czując się silnym i zdrowym, można bez większego trudu zajmować się codziennymi czynnościami, takimi jak praca zawodowa, opieka nad dziećmi, utrzymanie domu, a także hobby. Warto zauważyć, że nawet pozornie błahe dolegliwości, takie jak kilkudniowe przeziębienie, skutecznie wykluczają z tych prozaicznych czynności. Problematyczne staje się wyjście po zakupy, ugotowanie obiadu, nie wspominając o pracy zawodowej. A gdyby w miejscu przeziębienia stanęła poważniejsza choroba, odbierająca możliwości poruszania się, wymagająca leczenia w szpitalu lub zażywania drogich leków umożliwiających normalne funkcjonowanie? Ubezpieczenie od choroby powinno stać się częścią planu oszczędzania każdej osoby pracującej i zarabiającej.

Dlaczego ubezpieczenie od choroby powinno być dla ciebie priorytetem?

Osoby odprowadzające składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne mają zagwarantowaną minimalną podstawę stanowiącą zabezpieczenie na wypadek choroby – mogą przejść na zwolnienie chorobowe, otrzymywać niewielką rentę lub hospitalizować się. Jest jednak mnóstwo jednostek chorobowych, których leczenie, a także długotrwała rehabilitacja są bardzo kosztowne i nie zawsze możliwe do zrealizowania przez ubezpieczenie z funduszu. Nie gwarantują na przykład spłaty kredytów, utrzymywania rodziny czy funduszy na drogie nierefundowane leki. Dlatego tak ważne jest ubezpieczenie od choroby, które pozwala na kompleksowe zaopiekowanie się nie tylko pod względem finansowym osobą, której przytrafi się nagłe zachorowanie. Wykupując pakiet ubezpieczenia oszczędnościowego lub ubezpieczenia na życie, warto zamówić także dodatkowe ubezpieczenie od choroby. Jest to szeroki zakres ochrony, obejmujący aż 54 jednostki chorobowe podzielone na cztery kategorie, dzięki którym możliwe jest otrzymywanie świadczeń nawet w sytuacji kilku zachorowań. Taki wariant ubezpieczenia pozwala spokojnie myśleć o przyszłości własnej i swoich bliskich, ponieważ gwarantuje wypłatę dodatkowych funduszy, niezależnych od obowiązkowych świadczeń, które można przeznaczyć nie tylko na leczenie, ale również na pokrycie bieżących potrzeb – kosztów kredytu, spłaty długów, utrzymania rodziny.

Dla kogo jest to przydatny rodzaj ubezpieczenia?

Każda osoba pracująca powinna skusić się na wybór dodatkowego ubezpieczenia. Koszt opłacanej polisy jest stosunkowo niewielki, a zakres ochrony – ogromny. Ubezpieczenie od choroby jest wskazane w szczególności dla osób, które podejmują się pracy w wolnym zawodzie, są przedsiębiorcami lub pracują na umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. W przypadku nagłej choroby odbierającej możliwość zarobkowania czasowo lub trwale mogą one niestety pozostać bez środków do życia nie tylko dla siebie, ale również rodziny, którą mają na utrzymaniu. Brak możliwości zarobkowania może wiązać się z nawarstwianiem się długów, bo koszty utrzymania wcale nie maleją, a wręcz przeciwnie – wzrastają, ponieważ do codziennych wydatków należy też doliczyć koszty leczenia i rehabilitacji. W przypadku osób, u których brak możliwości wykonywania pracy oznacza odcięcie od dochodu, takie ubezpieczenie na wypadek choroby jest absolutną koniecznością. Pozwala na szybkie dojście do siebie po chorobie bez wpadania w długi. To także jeden z filarów świadomego oszczędzania – które przecież nie musi oznaczać wyłącznie odkładania pieniędzy „na czarną godzinę”, lecz również zapewnianie sobie ich dopływu na ten trudniejszy czas. Warto zadbać o siebie pod każdym względem, troszcząc się na co dzień o własne zdrowie i regularnie badając, ale również tworząc poduszkę zabezpieczającą przed nagłymi kosztami wynikającymi z choroby. Oby nigdy nie zaszła potrzeba korzystania z niej!