11 sierpnia 2020 | 12:53
You are here:  / Info / Jak rosyjscy eksperci wojskowi oceniają ostrzał Syrii? Putinowi się to nie spodoba!

Jak rosyjscy eksperci wojskowi oceniają ostrzał Syrii? Putinowi się to nie spodoba!

„Chwała Bogu, ta eskalacja, te ostrzały, nie doprowadziły do wojny na większą skalę pomiędzy Rosją i Stanami Zjednoczonymi” – powiedział PAP ekspert. Jednocześnie – jego zdaniem – „mniej więcej jasne jest, że te ostrzały raczej nie zmniejszą potencjału bojowego armii syryjskiej”.

„Im dalej, tym wyraźniejsze staje się, że siłom, które nazywamy siłami reżimu syryjskiego – a są to, oprócz bardzo słabej armii rządowej, ochotnicy szyiccy, siły irańskie i siły powietrzno-kosmiczne Rosji – udaje się ogółem przejmować kontrolę nad coraz liczniejszymi rejonami kraju” – powiedział Golc.

Jego zdaniem operacja zachodniej koalicji nie będzie miała znaczenia dla obecności wojskowej Rosji w Syrii. „Przekonaliśmy się, że Amerykanie nie chcą doprowadzać do bezpośredniej konfrontacji zbrojnej z Rosją. To znakomicie. Jednak z drugiej strony, oznacza to, że Rosji wolno działać tak, jak uważa ona za stosowne” – ocenił rozmówca PAP.

Ekspert nazwał „dezinformacją” oceny ministerstwa obrony Rosji, które oświadczyło, że ponad 70 wystrzelonych przez siły koalicji pocisków rakietowych zostało przechwyconych przez wyprodukowane w ZSRR syryjskie systemy obrony przeciwlotniczej. „Dokładnie takie same systemy były na uzbrojeniu armii Iraku i im jakoś nie udawało się strącić tych samych pocisków manewrujących” – powiedział Golc.

Połączone siły amerykańskie, brytyjskie i francuskie, przeprowadziły nad ranem w sobotę serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej 7 kwietnia w Dumie we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku. O ten atak kraje zachodnie oskarżają siły reżimu prezydenta Asada. Siły zbrojne USA poinformowały, że celem bombardowań był wojskowy ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku, zajmujący się technologią broni chemicznej, oraz składy znajdujące się na zachód od miasta Hims. Opozycja syryjska poinformowała, że trafiona została m.in. główna baza sił irańskich w Syrii, położona w pobliżu międzynarodowego lotniska w Damaszku.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Więcej informacji: Jak rosyjscy eksperci wojskowi oceniają ostrzał Syrii? Putinowi się to nie spodoba!
Źródło: http://www.stefczyk.info/

LEAVE A REPLY