22 września 2020 | 17:07
You are here:  / Komunikaty Firm / Wiedza / Zwalczanie pluskwy domowej

Zwalczanie pluskwy domowej

Pluskwy domowe 

Pluskwy domowe są to małe owady, które żywią się krwią zwierząt ciepłokrwistych, przede wszystkim człowieka. Mimo iż, niemal wytępiono je w krajach rozwiniętych to ostatnio przeżywają swój renesans. Dorosłe osobniki mają około 5 mm wielkości, brązowe zabarwienie oraz wyraźnie spłaszczoną głowę. Są bardzo szybkie i bez problemu poruszają się po ścianach i sufitach. Insekty, które dopiero co opuściły jajo są natomiast małe i przeźroczyste. Jajka pluskiew można znaleźć za fotelem lub łóżkiem lub w innym ustronnym miejscu, w postaci drobnych rozsypanych, białych kulek przypominających sól. W mieszkaniach zaatakowanych przez pluskwy, można również zauważyć ich odchody w postaci małych, czarnych kropek zazwyczaj znajdowane na pościeli lub łóżku czyli w miejscu bliskim żywiciela. Wbrew pozorom zachowanie czystości w mieszkaniu nie zawsze uchroni nas przed plagą pluskiew domowych, ponieważ jest ona świetnym podróżnikiem. Można przynieść ją na ubraniu lub torbie. Dlatego bardziej narażone są osoby wykonujące zawody, w których konieczne jest odwiedzanie wielu mieszkań oraz osoby podróżujące, które mogą przynieść pluskwy z hoteli lub moteli. Często przynoszone są do mieszkania wraz z używanymi meblami. Również zwierzęta są wykorzystywane przez pluskwy do przemieszczania się z miejsca na miejsce. Tak więc źródeł przenoszenia pluskiew jest bardzo wiele. Do tych już wymienionych można dodać pobyty w szpitalach, komunikacji miejskiej i innych zaludnionych miejscach.

Zlokalizowanie gniazd

 Po odkryciu, że w naszym mieszkaniu znajdują się pluskwy należy je zlokalizować. W tym celu trzeba dokładnie sprawdzić okolice łóżka, kanapy i miejsca, w których śpimy. Ważne są również miejsca składowania ubrań oraz kosz na brudne ubrania. Warto też zawiadomić bliskich sąsiadów o zagrożeniu, aby plaga się nie rozprzestrzeniała. Przy poszukiwaniach pluskiew należy pamiętać o młodych osobnikach i miejscach, w których złożone są jaja.

Usuwanie insektów

W celu usunięcia pluskiew należy wyprać rzeczy, z którymi insekty mogły mieć kontakt. Rzeczy, które nadają się do prania chemicznego należy oddać do pralni. Pościel, ubrania, zasłony, firanki dla dzieci muszą być dokładnie wyczyszczone. Zaleca się pranie w gorącej wodzie przez minimum 30 minut. Dobrze jest wysuszyć później ubrania w suszarce bębnowej. Należy dokładnie wyczyścić mieszkanie z naciskiem na miejsca, w których wykryto siedliska. Szczególną uwagę trzeba poświęcić materacowi i innym częściom łóżka. Wszystkie miejsca należy starannie odkurzyć włącznie ze wszystkimi szczelinami a worek z odkurzacza niezwłocznie po zakończeniu sprzątania wyrzucić. W upalne dni można również wynieść zainfekowane rzeczy na słońce, które również pomaga unicestwić pluskwy.

Prewencja

Pluskwa domowa – prewencja. Po usunięciu dorosłych osobników i jaj dobrze jest potraktować te miejsca środkiem owadobójczym dostępnym w sklepach ogrodniczych. Równie skutecznie działa również użycie gorącej pary.  Na rynku dostępne są również specjalne pokrywce na  materace, które zapobiegają wychodzeniu pluskiew na zewnątrz. Można skorzystać również z detektorów, które zwabiają pluskwy i unieruchamiają je. Po zakończeniu walki z pluskwami należy co jakiś czas przeprowadzać gruntowne sprzątanie. Częste mycie mieszkania i mebli zapobiegnie ponownej pladze insektów. Warto również prasować ubrania, podczas którego zabijane są jaja pluskiew. Usuwanie plagi pluskiew jest pracochłonne i przy dużej ilości dosyć trudne dlatego czasem warto powierzyć to specjalistycznej firmie.