24 września 2020 | 21:52
You are here:  / Ciekawostki / Komunikaty Firm / Wiedza / Zwalczanie komarów

Zwalczanie komarów

Chyba każdy z niecierpliwością czeka na nadejście lata. Kąpiele w morzu, długie wieczorne spacery, grille i inne atrakcje wypełniają długie, wakacyjne dni. Jednak lato nieodzownie kojarzy się też z obecnością wielu dokuczliwych owadów w tym komarów. Głośno bzyczą, a ich ugryzienia są swędzące i dotkliwe. Dlatego wiele osób zastanawia się jak je skutecznie zwalczyć.

Skuteczne sposoby na komary

Najbardziej popularnym metodą na zwalczanie komarów jest stosowanie popularnych środków odstraszających najczęściej w sprayu. Można je nabyć w supermarketach i aptekach. Jednak w ich skład wchodzą związki chemiczne, które mogą być szkodliwe zwłaszcza dla małych dzieci. Na szczęście można znaleźć kilka dużo bardziej naturalnych, ale niebywale skutecznych sposobów. 

  • wanilia – aby zwalczyć komary, które są obecne w pomieszczeniu i odstraszyć nowe, warto sięgnąć po olejek o zapachu wanilii i wysmarować nim np. framugi drzwi lub okien, 
  • moskitiery – popularne i bardzo proste jest także montowanie w oknach specjalnych moskitier. Pozwalają one spokojnie spać w pokoju z otwartymi oknami. Jeżeli moskitiera jest wystarczająco gęsta nie ma obawy, że owady przedostaną się do środka. 
  • wkłady elektryczne – ostatnimi czasy jest to bardzo popularna metoda. Wkłady elektryczne włada się do gniazdek. Wytwarzają one zapach, który jest wyczuwalny tylko dla owadów. 
  • świece zapachowe – jest to dobre rozwiązanie, kiedy chcemy spędzić wieczór na świeżym powietrzu bez obawy, że pogryza nas komary. W sklepach można znaleźć specjalne świece, które wytwarzają zapach niezwykle irytujący dla insektów. 

Co odstrasza komary?

Istnieje wiele substancji, które skutecznie odstraszają komary. Warto zwrócić uwagę na rośliny takie jak np. pelargonie, bazylia, kocimiętka. Można postawić je na parapetach, z pewnością zniechęci to insekty do wejścia do domu. Innym sposobem jest ułożenie w spodeczkach przy oknach plasterków cebuli. Siedząc wieczorem w ogrodzie można rozpalić ognisko. Oprócz tego, że stworzy ono miły nastrój i niepowtarzalną atmosferę, pomaga także pozbyć się niechcianych insektów. Warto wspomnieć również o jedzeniu czosnku. Nie tylko wpływa on pozytywnie na stan zdrowia, ale również wytwarza zapach, który odstrasza komary. Ciekawym sposobem, polecanym przez wielu są woreczki z wodą. Należy napełnić wodą woreczki śniadaniowe, dorzucić do nich kilka groszy i powiesić przy drzwiach. Dzięki temu owady będą się trzymały z daleka, dlatego że woda rozprasza światło, co dezorientuje insekty. 

Komary potrafią uprzykrzyć życie i zepsuć letni urlop. Dlatego warto sięgnąć po sprawdzone sposoby, które pozwolą się ich skutecznie pozbyć i je odstraszyć.