19 września 2020 | 18:00
You are here:  / Bez kategorii / Ludzie / Technologie / Wiedza / Wydarzenia / Jaki smartfon kupić przy ograniczonym budżecie?

Jaki smartfon kupić przy ograniczonym budżecie?

Smartfony stale tanieją, a najprostsze anonimowych marek kosztują czasem na promocji kilkadziesiąt złotych. Warto jednak wybierać sprawdzonych producentów. Nawet ci najlepsi mają też tańsze modele telefonów, jak Samsung Galaxy J3 czy Huawei Y6.

Może się wydawać, że telefony Samsung Galaxy kosztują kilka tysięcy złotych. W rzeczywistości taka jest cena tych najdroższych, ale marka ma też drugą, tańszą linię z telefonami takimi jak Samsung Galaxy J3. Podobnie jest w przypadku Huawei, którego Mate 20 Pro ma cenę porównywalną do iPhone’a, ale w tańszej linii są też smartfony na każdą kieszeń. Działający od lat producent o takim rozmachu wykorzystuje w swoich sprzętach solidne części. Może też pozwolić sobie na kupno lepszego systemu operacyjnego, bo na jego korzyść działa to, że produkuje miliony sztuk telefonów. Design jest jednocześnie dużo lepszy, niż w przypadku anonimowych marek. Zobacz jak wygląda Samsung Galaxy J3: https://www.euro.com.pl/telefony-komorkowe/samsung-galaxy-j3-2017-dual-sim-czarny.bhtml

Plusem tego modelu jest niezły aparat i jeden z nowszych systemów operacyjnych Android Nougat. Samsung Galaxy J3 jest dostępny w kolorach czarnym, niebieskim i złotym. Warto wspomnieć przy okazji o gwarancji producenta. Wybierając sprawdzony telefon można mieć pewność, że w razie kłopotów zostanie on szybko naprawiony w fachowym serwisie.

System operacyjny ma znaczenie

Takiej pewności nie daje sprzęt anonimowej marki. Często gwarancja trwa u takiego producenta krócej. Może też być tak, że w całej Polsce jest jeden serwis lub nie ma go wcale, więc naprawa będzie uciążliwa. Szczególnie warto wystrzegać się sprzętów nowych producentów. O ile twórcy telefonów takich jak Samsung Galaxy J3 od dekad ulepszają rozwiązania w zakresie budowy baterii czy aparatu, to nowe firmy nie mają na tym polu doświadczenia.

Kolejnym problemem najtańszych telefonów mniej znanych firm jest brak odpowiedniego systemu operacyjnego. Zdarza się, że w takich sprzętach zainstalowany jest Android Lollipop, który historią sięga 2014 roku. Wiele podstawowych aplikacji nie będzie działać na takim telefonie. Mogą też pojawić się problemy z bezpieczeństwem czy szybkością działania.

Samsung Galaxy J3 dla nastolatka i nie tylko

Jeszcze gorzej, gdy taki telefon wcale nie ma Androida. Zamiast tego operuje na własnym systemie. Ilość aplikacji na taki sprzęt może być symboliczna. Bardzo rzadko zdarzają się programy w języku polskim. Może się okazać, że nawet aplikacje do uruchamiania podstawowych mediów społecznościowych są inne niż u większości znajomych wyposażonych w telefony typu Samsung Galaxy J3 czy iPhone 6. Często obsługa takich programów zewnętrznych firm jest trudniejsza i mogą pojawiać się problemy z dodawaniem zdjęć czy prowadzeniem płynnych rozmów.

Tani telefon warto kupić, ale powinien to być model jednej z popularnych marek o ugruntowanej pozycji. Tego typu modele są idealne dla dzieci czy nastolatków, które łatwo mogłyby zgubić lub zniszczyć cięższy i bardziej profesjonalny model.