22 września 2020 | 15:15
You are here:  / Komunikaty Firm / Kultura i Sztuka / Wydarzenia / Jakie obiektywy powinien posiadać początkujący fotograf?

Jakie obiektywy powinien posiadać początkujący fotograf?

Fotografia cieszy się coraz większą popularnością, stając się wieloletnią, a niekiedy nawet życiową pasją coraz większej liczby osób. Znaczna część z nich jednak ma spory problem z doborem odpowiedniego sprzętu, który pozwoli im czerpać radość z fotografowania, a zarazem pozwoli doskonalić tę umiejętność.

Obiektyw kitowy na początek

Bardzo dobrym, a przy tym polecanym rozwiązaniem dla osób początkujących jest zakup zestawu podstawowego, składającego się z body i obiektywu kitowego. To uniwersalne połączenie, dające sporo możliwości – obiektyw z zoomem jest wszechstronny i świetnie sprawdza się w różnych warunkach.

Taki zestaw pozwala też wyrobić sobie swój własny styl fotografowania i odkryć, jakie zdjęcia lubimy robić najbardziej, co zapewne już wkrótce okaże się pomocne przy doborze kolejnych urządzeń. W końcu bowiem dojdziemy do wniosku, że obiektyw kitowy przestaje nam już wystarczać i nadszedł czas, by powiększyć swój zestaw fotograficzny.

Obiektyw stałoogniskowy

Zaleca się, by każdy, kto chce rozwijać swoje umiejętności fotograficzne, posiadał choć jeden obiektyw stałoogniskowy, czyli krócej mówiąc – bez zoomu. Warto wybrać jasny obiektyw, który będzie wpuszczał duża światła do wnętrza aparatu. Godne polecenia są między innymi obiektywy 50 mm z przysłoną f/1.8. Na rynku dostępne są tego typu modele w przystępnych cenach, które umożliwiają robienie bardzo dobrej jakości zdjęć nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Zoom spacerowy

Inny obiektyw, którego zakup może rozważyć początkujący fotograf, to tak zwany obiektyw spacerowy. Są to modele o szerokim zakresie ogniskowych, które doskonale zdają egzamin podczas robienia zdjęć w terenie. Obiektyw o zakresie od teleobiektywu do szerokiego kąta pozwala na uwiecznianie krajobrazów, zwierząt czy ludzi poza ścianami budynków. Więcej o obiektywach szerokokątnych, a także do czego przyda ci się obiektyw makro, przeczytasz w tym artykule: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-rodzaje-obiektywow-fotograficznych-co-warto-wiedziec-o-obiektywie-szerokokatnym-czy-obiektywie-makro.bhtml.

Teleobiektyw dla początkujących

Teleobiektyw to propozycja dla osób, które chcą rozwijać się w kierunku fotografii sportowej i przyrodniczej. W tym przypadku wartość ogniskowych powinna mieścić się w zakresie od 100 do 300 mm, ponieważ obiektywy z ogniskowymi powyżej 300 mm to już modele przeznaczone dla zawodowców.

Decydując się na teleobiektyw, którego ogniskowe zawierają się we wskazanym wcześniej zakresie, otrzymujemy dobry sprzęt do fotografowania wydarzeń sportowych, przyrody czy wykonywania portretów. Przed zakupem warto jednak sprawdzić konstrukcję obudowy – najlepiej, by była właściwie uszczelniona, pozwalając na pracę nawet w trudnych warunkach. Istotne będą również takie cechy danego modelu jak waga, stabilizacja obrazu oraz funkcja autofocus.