22 września 2020 | 16:34
You are here:  / Hobby / Komunikaty Firm / Kultura i Sztuka / Rozrywka / Dlaczego warto przekonać się do jazzu?

Dlaczego warto przekonać się do jazzu?

W dobie coraz popularniejszej muzyki elektronicznej i pop, bardziej klasyczne gatunki schodzą na drugi plan i nie są już tak popularne, jak kiedyś. Dotyczy to również jazzu, który ze względu na swoją specyfikę i zwykle łagodną linię melodyczną często „nie trafia” do młodszego odbiorcy. Jest to jednak, zaraz obok muzyki klasycznej, jeden z tych nurtów, który powinniśmy choć trochę poznać ze względu na jego surowe piękno i właściwości odprężające. Jak spróbować przekonać samego siebie do jazzu?

Każdy z nas zna jazz…

…choć większość zaprzeczy, gdy zostanie zapytana. Z drugiej strony ze świecą możemy szukać osoby, która nie znałaby utworów takich, jak What a Wonderful World czy Autumn Leaves, które wpisują się idealnie w ten gatunek. Muzyka jazzowa kojarzy nam się dość stereotypowo – zwykle wizerunkiem muzyka jest czarnoskóry, elegancko ubrany mężczyzna z saksofonem, grającego nieśpieszną melodię w towarzystwie fortepianu czy perkusji. Takie skojarzenie wynika z faktu,w jakich okolicznościach jazz powstał – był to nurt powołany do życia właśnie przez czarnoskórych Amerykanów. Samo tempo tego gatunku muzycznego sprawia, że idealnie nadaje się ona do odprężenia po wymagającym dniu w pracy czy szkole, ale także może stanowić ciekawe tło dla samej pracy.

Muzyczna wolność na wyciągnięcie ręki

To, co w jazzie jest zupełnie odmienne w stosunku do współczesnych rodzajów muzycznych, to jego melodyjność. Nie ma stałego, powtarzalnego bitu okraszonego różnymi przejściami i efektami; jest za to niespieszna, powolna linia głównego instrumentu, nie kierowana żadnymi nutami ani tempem, a jedynie dodatkowo wzmocniona przez instrumenty towarzyszące. To czyni jazz jednocześnie niesamowicie innym w stosunku do tego, czego zwykle słuchamy oraz atrakcyjnym, ponieważ jest czymś nowym i nietypowym na naszej playliście. Wiele osób doświadcza również specyficznego poczucia obcowania ze sztuką wyższą w momencie, gdy słuchają jazzu i gatunków pokrewnych. Jeżeli więc nie jesteś fanem muzyki klasycznej, ale chciałbyś spróbować czegoś innego i nietypowego, warto postawić na te nieśpieszne, łagodne brzmienia.

Muzyka jazzowa nie jest uważana za popularną, ale jednak ma wielu fanów, którzy rok do roku manifestują swoją obecność na różnego rodzaju festiwalach, a w sprzedaży można dostać nie tylko solowe albumy twórców, ale także i materiały opisujące całą historię powstania tego gatunku. Jazz jest niewątpliwie godny uwagi, więc jeżeli nie wiesz, czego chciałbyś posłuchać, posmakuj tego nietypowego, zupełnie odmiennego od współczesnych nurtów kierunku. Na pewno nie pożałujesz.