25 września 2020 | 05:39
You are here:  / Komunikaty Firm / Kulinaria / Zdrowie / 6 gatunków kawy, których musisz spróbować

6 gatunków kawy, których musisz spróbować

6 gatunków kawy, których musisz spróbować
Aromatyczna, pobudzająca – oto kawa idealna. Bez względu na to, w jaki sposób przyrządzamy kawę, o jej smaku z znacznej mierze decyduje jakość ziaren, sposób palenia oraz transportowania. Jakie gatunki kawy warto przetestować na własnej skórze? Oto kilka rodzajów kawy, którymi zachwycą się nie tylko miłośnicy „małej czarnej”.

Arabika – najpopularniejsza kawa świata

Kusząca głębokim smakiem, pobudzająca, a jednocześnie łagodna – oto idealna kawa. Dostawa Arabiki, od wielu lat utrzymująca się na wysokim poziomie, świadczy o jednym – ten gatunek kawy podbił świat. Skąd bierze się tak wielka popularność ziaren Arabiki? Jest to kawa wysokiej jakości, która intryguje wyrazistym, lekko kwaskowatym smakiem. Kawa ta nie zawiera zbyt wiele kofeiny, dzięki czemu pobudza, ale delikatnie. Minus? Dość wysoka cena, wynikająca z faktu, iż uprawa ziaren tej kawy jest dość wymagająca.

Robusta – ciekawy smak i ekonomia

Łatwiejsza w uprawie, a więc i nieco tańsza, Robusta to drugi gatunek kawy, któremu udało się zająć ważne miejsce na rynku. Jest to kawa dość mocna, która zawiera nawet do 4% kofeiny. W połączeniu z mocnym smakiem, czyni to Robustę idealnym rozwiązaniem dla tych miłośników „małej czarnej”, którzy żyją intensywnie i szukają silnego, skutecznego pobudzenia.

Arabusta – niezwykła mieszanka

Skrzyżowanie Arabiki i Robusty to rozwiązanie kompromisowe, idealne dla tych, którzy chcą się cieszyć kawą dobrej jakości, a jednocześnie – nie wydać na nią zbyt wiele pieniędzy. A ostatecznym smaku (a jednocześnie o cenie) tej kawy decydują proporcje Arabiki i Robusty. Im więcej Robusty – tym niższa cena.

Liberica – warto ją odkryć!

Liberica jest kawą niezbyt dobrze znaną, jednak z pewnością zasługującą na uwagę. pochodzi ona z rejonu równika, jest dość prosta w uprawie, dzięki czemu jej cena nie jest zbyt wysoka. Minusem tej kawy jest dość ubogi smak i aromat, przez co zazwyczaj wykorzystywana jest ona jako dodatek do mieszanek kawowych.

Etiopia Yirgacheffe

Jedna z najlepszych afrykańskich kaw, zachwyca swą delikatnością oraz smakiem, w którym można wyczuć nutkę cytrusową. Brzmi egzotycznie, smakuje wybornie. Etiopia Yirgacheffe bez wątpienia jest jedną z tych kaw, których warto się napić – przynajmniej raz w życiu.

Jamaica Blue Mountain – kawa dla koneserów

Ze względu na bardzo wysoką cenę, ten gatunek zarezerwowany jest dla koneserów kawy. Za kilogram Jamaica Blue Mountain trzeba zapłacić około 700 złotych. Co można dostać w zamian? Kawę, która pochodzi z najlepszych na świecie upraw, co z kolei przekłada się na jej smak. Trwały i mocny aromat, wyborny smak – oto cechy, które każdy miłośnik „małej czarnej” powinien docenić.

Kawa może nas zaskoczyć swą różnorodnością, a poszczególne jej gatunki zachwycają niezwykłym aromatem oraz głębokim smakiem. Dzięki coraz szerszej ofercie kawiarni oraz sklepów z takimi napojami, każdy z nas może odkrywać niezwykle bogaty świat „małej czarnej”.