16 października 2019 | 00:37
You are here:  / Info / Polska / Wydarzenia / Pasażerowie na Pomorzu pojadą nowymi wagonami

Pasażerowie na Pomorzu pojadą nowymi wagonami

Od kilku lat zmienia się polski tabor kolejowy. W jego ramach programu jego unowocześniania, spółka PKP Intercity podpisała umowę z bydgoską PESĄ na modernizację 123 wagonów, z prawem opcji na kolejne 62 wagony. Będą one kursować po pomorskich torach, m.in. na trasie ze Szczecina do Olsztyna i Białegostoku oraz z Gdyni do Wrocławia.

Program „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw PKP Intercity SA” zakłada do 2020 roku zestawianie pociągów w prawie 80% wyłącznie z użyciem nowego lub zmodernizowanego taboru. Łączna kwota całego programu to około 7 miliardów złotych. Na modernizację wagonów w Bydgoszczy będzie przeznaczonych 477 milionów złotych brutto. W przypadku skorzystania przez przewoźnika z prawa opcji, kwota ta wzrośnie do 718 miliardów złotych brutto.

Realizowany przez PKP Intercity największy w historii spółki program inwestycyjny „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszych opinii pasażerów. Przewoźnik konsekwentnie realizuje swoje założenia tym samym wpisując się w Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju – podkreśla Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Pierwsza z podpisanych umów zawartych między PKP Intercity i bydgoską PESĄ obejmuje modernizację 83 wagonów osobowych, z opcją na dodatkowe 42 wagony, które będą kursować jako bezprzedziałowe 2 klasy. Kolejna umowa obejmuje 40 wagonów, z opcją na dodatkowych 20 wagonów klasy 1 i 2. PESA na wykonanie prac ma 30 miesięcy.

Co na modernizacji zyskają pasażerowie? Nowe wagony zostaną wyposażone w klimatyzację i wygodne fotele. Do dyspozycji pozostaną gniazdka elektryczne i wi-fi. Pojawi się również monitoring oraz toalety z zamkniętym obiegiem. Dzięki wzmacniaczom sygnału GSM/LTE, łatwiej będzie można korzystać z telefonów komórkowych. Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących zostaną zamontowane specjalne tablice w języku Braille’a.

Nowe składy będą zatrzymywać się m.in. w Wejherowie, w przypadku pociągów z Białegostoku i Olsztyna do Szczecina. Poza tym będzie można nimi wyruszyć w podróż z Gdyni do Bydgoszczy, Poznania, Zielonej Góry i Wrocławia.

Projekt „Kolej na dobre połączenia – unowocześnianie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity SA” jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach działania 5.1. Rozwój kolejowej sieci TEN-T oś priorytetowa V Rozwój transportu kolejowego w Polsce Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. W ramach strategii taborowej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” Spółka wyda ok 7 mld zł na wyższy komfort pasażerów. W ramach strategii Spółka kupi i zmodernizuje wagony, lokomotywy, składy zespolone oraz przebuduje stacje postojowe.

Więcej informacji: Pasażerowie na Pomorzu pojadą nowymi wagonami
Źródło: http://www.nadmorski24.pl/rss/wiadomosci.html

LEAVE A REPLY