28 września 2020 | 13:26
You are here:  / Info / Ludzie / Społeczeństwo / Wejherowo: Zagłosuj na Inspirownię i odmień wizerunek miasta

Wejherowo: Zagłosuj na Inspirownię i odmień wizerunek miasta

Wejherowo rywalizuje z 47 innymi projektami z całej Polski o grant z programu Lechstarter. Jest o co powalczyć, bo pierwsze pięć projektów otrzyma po 100 tysięcy złotych, a zwycięzca plebiscytu – dodatkowe 20 tysięcy złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na powstanie Inspirowni – miejsca, które ma pozytywnie odmienić wizerunek miasta. Głosowanie potrwa do 17 maja.

Wejherowska Inspirownia ma być miejscem spotkań ludzi i idei. Centrum Inspirowni ma stanowić Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, ale docelowo projekt obejmie całe miasto. Celem jest zarówno szeroko pojęta aktywizacja kulturalna, jak i zmiana niekorzystnych stereotypów odnoszących się do miasta.

Inspirownia ma zapoczątkować działania, które znajdą swoją kontynuację po zakończeniu projektu. Symbolicznym miejscem spotkań ma być Stół Inspiracji.

Stół główny (koniecznie okrągły) na stałe w „I” – w pogodne i ciepłe dni na zewnątrz, pozostałe w Muzeum: duży stół, przy którym może usiąść co najmniej 20 osób, specjalnie zaprojektowany i wykonany. W zależności od okazji stołu będą zapraszani goście, przy stole będzie się planować najlepsze rozwiązania dla miasta, wymieniać inspiracjami, zapraszać gości. To stół dialogu, dobrych praktyk, sieciowania, porozumienia i tolerancji – piszą autorzy projektu.

Dodatkowo ma działać mobilny stół inspiracji, który ma dotrzeć do mieszkańców wszystkich dzielnic i osiedli. Planuje się też rozwój działań i imprez artystycznych. W parku miejskim powstanie plenerowa galeria sztuk wizualnych.

Już teraz organizatorzy zapowiedzieli kilka ważnych wydarzeń, w tym premierę spektaklu plenerowego „Tajemnice Wejhera”, koncert pod nazwą „Wejherowska scena muzyczna”, festiwal inspiracji – prezentację organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, artystów. W ramach projektu „Masłowska” zaprezentowany będzie m.in. spektakl „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Nowego Teatru w Słupsku i film „Między nami dobrze jest”. Powstanie Jadłodzielnia, miejsce w którym będzie można wymieniać się jedzeniem.

Autorami projektu są Magdalena Olszewska i Piotr Wyszomirski z fundacji Pomysłodalnia.

Na wejherowską Inspirownię można głosować do 17 maja 2018 roku pod tym linkiem.

Więcej informacji: Wejherowo: Zagłosuj na Inspirownię i odmień wizerunek miasta
Źródło: http://www.nadmorski24.pl/

LEAVE A REPLY