23 września 2020 | 12:14
You are here:  / Info / Polska / Wydarzenia / Strażacy z gdyńskiego Oksywia zyskają nową siedzibę

Strażacy z gdyńskiego Oksywia zyskają nową siedzibę

Kosztem 6 milionów złotych jest rozbudowywana siedziba Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 na gdyńskim Oksywiu. Inwestycja była koniecznością, ponieważ istniejący od ponad 60 lat budynek od dawna przestał spełniać wymogi, a ostatni poważniejszy remont przeprowadzono tutaj 19 lat temu.

Użytkowany dotąd budynek przy ulicy Dickmana 14A powstał w latach 1947–1948. Niemal od samego początku był przeznaczony na magazyny obrony cywilnej i mieszkania pracownicze. Tak było aż do 1998 roku. Wówczas, dzięki staraniom władz miasta, udało się go wyremontować i utworzyć Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą, choć od razu podkreślano, że będzie to pomieszczenie tymczasowe. Obecnie strażacy muszą zmagać się z wieloma niedogodnościami. Budynek nie mieścił już całego sprzętu, który jest niezbędny do akcji gaśniczych.

Chcemy, aby północna część Gdyni była dobrze obsługiwana pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego – mówi Andrzej Bień, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. bezpieczeństwa miasta. – Powstaje nowy budynek, który pomieści więcej pojazdów, a strażacy zyskają odpowiednie zaplecze. Wszystko dlatego, aby obecni mieszkańcy oraz osoby, które będą się tutaj osiedlały, w chwili zagrożenia uzyskały odpowiednią pomoc – podkreśla.

Łącznie nowa siedziba strażaków z Oksywia będzie miała powierzchnię zabudowy przekraczającą 800 metrów kwadratowych. Znajdzie się w niej m.in. sześć stanowisk garażowych, zaplecze warsztatowe do bieżącej obsługi sprzętu i pojazdów, a także zaplecze magazynowe dla sprzętu i środków technicznych. Skorzystają też sami strażacy, zyskując salę szkoleniową, siłownię czy kuchnię.

Planowana inwestycja spowoduje znaczne zwiększenie powierzchni użytkowej obiektu. Jednostka nie tylko zostanie dostosowana do obecnych potrzeb, a także da możliwość rozwoju. Będzie mogła być w przyszłości powiększona pod względem osobowym, a także posiadanego sprzętu, zgodnie z przyszłymi potrzebami dotyczącymi świadczenia odpowiedniej ochrony na obszarze naszego działania – mówi mł. bryg. Andrzej Bornowski, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni.

Inwestycja finansowana jest z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017–2020”, budżetu Miasta Gdyni oraz środków własnych PSP w Gdyni.

Więcej informacji: Strażacy z gdyńskiego Oksywia zyskają nową siedzibę
Źródło: http://www.nadmorski24.pl/rss/wiadomosci.html

LEAVE A REPLY