26 września 2020 | 04:56
You are here:  / Info / Polska / Wydarzenia / „Bryza” ponownie wystartowała z sercem na pokładzie

„Bryza” ponownie wystartowała z sercem na pokładzie

Kolejną udaną akcję transportu serca mają za sobą lotnicy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. Tym razem organ trafił do Warszawy od dawcy z Trójmiasta. To już drugie tego typu zadanie w 2018 roku, w ramach „Akcji serce”.

Pobranie i przeszczepienie serca to skomplikowana procedura medyczna i logistyczna, zwłaszcza jeśli dawca i biorca znajdują się w ośrodkach oddalonych o setki kilometrów. Dzięki wsparciu lotników z Gdyni, wiele tego typu operacji zakończyło się powodzeniem. Nie inaczej było w środę (18 kwietnia).

Aby pobrać narząd, już nocą z Kliniki Kardiologii i Transplantologii w Warszawie wyruszył zespół medyczny do jednego z trójmiejskich szpitali. Równolegle przygotowywano zadanie przetransportowania serca do stolicy.

Do zadania wytypowano samolot M28B Bryza o numerze 1118. O godzinie 9.35 na pokład Bryzy, dowodzonej przez por. pil. Kamila Bajszczyka, weszli lekarze z pobranymi do przeszczepu organami. Start z Babich Dołów nastąpił o godzinie 9.35 – relacjonują lotnicy z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Lot trwał godzinę. „Bryza” bezpiecznie wylądowała na Okęciu, skąd zespół transplantologów udał się wprost do pacjentów oczekujących na narządy.

[galeria]

Po około godzinie samolot wyruszył w drogę powrotną i zameldował się w bazie tuż po godzinie 13:00.

Więcej informacji: „Bryza” ponownie wystartowała z sercem na pokładzie
Źródło: http://www.nadmorski24.pl/rss/wiadomosci.html

LEAVE A REPLY